Keenan pašarų dalytuvai

Keenan pašarų dalytuvai

RIMGAUDAS POCEVIČIUS
Gyvulininkystės skyriaus grupės vadovas
RIMGAUDAS POCEVIČIUS

KEENAN – technologija, atnešanti naudą

Pažangiai galvijus auginantys žemdirbiai, prieš pasirinkdami ūkiui tinkamą techniką ir diegdami naujas technologijas, stengiasi sužinoti, pamatyti ir išbandyti kuo daugiau mašinų, kad įsigytų tinkamiausią. Vienas svarbiausių agregatų fermoje – pašarų maišytuvas-dalytuvas. Kaip sako patys ūkininkai, iš didelio būrio siūlomų pašarų maišytuvų-dalytuvų, sunku išsirinkti, tenka ir pardavėjus išklausyti, neretai kaimyniniuose ūkiuose dirbančius agregatus išbandyti, o kartais ir interneto pokalbiu svetainėse padiskutuoti apie šias mašinas.

Prieš pristatydami vieną iš labiausiai žemdirbių pokalbių svetainėse minimų pašarų maišytuvų-dalytuvų Keenan, norime pabrėžti, kad jo gamintojai - kompanija „Keenan“, galvijų šėrimo technologijas tobulina jau beveik pusšimtį metų. AB „Lytagra“ pirmoji prieš 12 metų pradėjo tiekti šias mašinas mūsų žemdirbiams, ir iki šiol išlieka oficialiu „Keenan“ kompanijos atstovu Lietuvoje.   

Keenan System inovacijas Airijos kompanija „Keenan“ pradėjo kurti 1960 m, kai ūkininkas ir inžinierius Richard Keenan ėmėsi konstruoti pašarų maišytuvus-dalintuvus. Pagrindinis inžinieriaus tikslas buvo sukonstruoti tvirtą mašiną, galinčią paruošti tinkamą  bei naudingą pašarą galvijams. Ilgalaikiai bandymai, tyrinėjimai, darbas su pašarų specialistais ir tobulumo siekimas padėjo „Keenan“ kompanijos specialistams sukurti idealią mašiną, padedančią ūkininkams efektyviai šerti gyvulius ir išgauti maksimalią naudą.

Šiuo metu vienas populiariausių Keenan pašarų maišytuvas - dalintuvas Keenan-Mech-fiber, tai – vientisa technologija, palengvinanti galvijų augintojams darbą ir padidinanti pelną. Mech-fiber paruoštas pašaras priimtiniausias atrajojantiems galvijams. Ilgų tyrinėjimų dėka buvo nustatyta, kad yra labai svarbūs pašaro raciono fizikiniai aspektai, tokie kaip - susmulkinto šiaudo optimalus ilgis, jo pakrovimo eiliškumas, pašaro nepersmulkinimas ir nuoseklus maišymas. Patiekiamo pašaro struktūra dirgina didžiojo prieskrandžio gaurelius, tai labiau daro įtaką atrajojančių galvijų preskrandžio darbui, dėl to efektyviau įsisavinamos naudingosios medžiagos. Atrodytų nereikšmingi faktoriai, bet jie leidžia Keenan būti keliais žingsniais priekyje, lyginant juos su kitų gamintojų dalytuvais.         

Siekiantiems dar didesnių rezultatų, Keenan sukūrė ir patentavo naują šėrimo kontrolės sistemą PACE (Performance Acceleration and Control Enhancement – darbo pagerinimas ir kontrolės sustiprinimas), kuri padeda paruošti maksimaliai naudingą pašarą. Dirbdami Keenan maišytuvu, su kompiuterizuota PACE pagalbos sistema, jūs matysite, kokius šėrimui reikalingus ingredientus reikia dėti pirmiau, o kuriuos vėliau, taip pat - kokį svorį atitinkamo pašaro reikia įdėti. PACE integruota menčių apsukų skaičiavimo sistema kompiuteriui neduos ženklo, kad jau galima dėti kitą komponentą arba pradėti dalinimą, kol prieš tai sudėtas pašaras tinkamai neišsimaišys. Prietaiso viduje esanti  atminties laikmena talpina visą informaciją apie dalytuvo-maišytuvo pašarų ruošimą, tad gyvulių šėrimą stebintys ir analizuojantys fermos specialistai lengvai galės ją persikelti į savo kompiuterį, kur jau išsamiau įvertins pašarų ruošimą.   

Norėdami išbandyti ir įrodyt, kad Keenan dalytuvu-maišytuvu ruošiamas pašaras turi daugiau privalumų (negu analogišką darbą atliekantis vertikalus maišytuvas), gamintojai į vieną Anglijos ūkių, kuriame buvo dirbama vertikaliu maišytuvu, analogiškam darbui atvežė Keenan Mech-fiber 400 ( 28m3 dalintuvas). Pirmiausia, nedarant jokių pakeitimų pašaro racione,  o  tik pakeičiant vertikalų maišytuvą naujuoju Keenan buvo gauta daugiau pieno ir proteino, tačiau  Keenan unikalios konstrukcijos dėka, pašaro sunaudota mažiau. Vėliau į Mech-fiber įdiegus naująją PACE sistemą ir atidžiai stebint bei reguliuojant pašarų racioną, buvo pasiektas neįtikėtinas rezultatas, t.y. net 2,4 kg daugiau pieno per dieną nei karves šeriant vertikaliu maišytuvu. Taip pat su Keenan šertos karvės pagamino papildomus 45 g kazeino per dieną (Kazeinas - pagrindinis pieno baltymas, kuris sudaro 75–85% bendrojo baltymų kiekio ir 85–90% tikrųjų baltymų piene). Tuo pat metu buvo stebima karvių skrandžio būklė, bandymas parodė, kad ji tapo stabilesnė, rūgštingumas sumažėjo 33 proc.

Dar vienas faktorius, nustebinęs tyrimo dalyvius buvo tas, kad viso šio bandymo metu tas pats traktorius, tempęs Keenan mašiną, sunaudojo dvigubai mažiau dyzelinio kuro negu dirbęs su vertikaliu maišytuvu. 

Skaityti daugiau Skaityti mažiau

Techniniai duomenys

Savaitės nr. Pienas kg per dieną Proteinai % Riebalai % Pašaro efektyvumas
Vertikalus maišytuvas 1 28,50 3,26 3,82 1,25
Mech-fibre 3 28,96 3,31 3,88 1,31
Mech-fibre+PACE 24 30,90 3,57 3,87 1,49
Pasikeitimas +2,40 +0,31 +0,05 +0,24

„Keenan“ kompanija nuolat siekia tobulumo, todėl net ir sukūrusi tokią mašiną kaip Mech-fiber ir šėrimo kontrolės sistemą PACE, ji ir toliau intensyviai dirba su mokslininkais bei pašarų specialistais, ne tik kad išlaikytų gerus rezultatus, bei juos dar ir pagerintų.

Keenan Klassik dalintuvai Keenan Bale Handler modeliai
Modelis Talpa m3 Modelis Talpa m3
80 8 100 10
100 10 MF320* 14
115 11,5 MF340* 16
MF320 14 170* 17
MF340 16 200 20
170 17 MF360* 20
MF360 20

Klassik dalintuvai neturi presuotų ryšulių smulkinimo galimybės.

Bale Handler prie visų savo funkcijų dar ir smulkina presuotus ryšulius.

*Modeliai gali turėti "agresyvesnę" rulono smulkinimo funkciją su žiedais. 

Galerija