2019-07-04

Efektyviausi javų kombainų valytuvai

Efektyviausi javų kombainų valytuvai

Dažnas ūkininkas, renkantis kombainą, lygina tik gamintojo pateiktus skaičius. Bet realybėje skirtingų gamintojų kombainų laidumas skiriasi net iki kelių kartų, nors valytuvo plotas būna panašus. Kodėl taip yra? Šiame straipsnyje susipažinsime su kombainų valytuvais (sietų sistemomis), kurie yra skirti mūsų rinkoms (smulkiagrūdėms kultūroms) ir pamėginsime surasti atsakymą.

Smulkių grūdų valymo efektyvumas didinamas nekeičiant sietų ploto

Kelis dešimtmečius tradicinius kombainų valytuvus sudarė šios dalys: kratomoji lenta bei viršutinis ir apatinis sietai (neskaitant ventiliatoriaus, apie ventiliatorius šiame straipsnyje nekalbėsiu). Paprastai kratomoji lenta juda kartu su viršutiniu sietu, o  apatinis sietas juda priešinga kryptimi. Ši sistema puikiai veikia stambiagrūdėse kultūrose, bet jei kalbama apie smulkiagrūdes kultūras, tokia sietų sistema vargu ar išvalys daugiau nei 20 tonų į valandą, net esant didžiausiam rinkoje valytuvų plotui. Esant ne didesniems nei 1 % sietų nuostoliui ir jei kombaino valytuvo plotas yra apie 5 m2, mašina neišvalys daugiau nei 15 t/h.  Tokias sistemas iki maždaug 2000 metų naudojo praktiškai visi gamintojai. Vėliau jas pakeitė į efektyvesnes. Tačiau vis dar liko gamintojų, kurie siūlo tokią sistemą iki šių dienų.  

Gamintojams buvo iškilęs didelis iššūkis – turint tuos pačius sietų plotus, reikėjo padidinti smulkių grūdų valymo efektyvumą. Vienas iš greičiausių patobulinimų įvyko sumontavus priešsietį.  Į kombainą įrengus priešsietį, atsirado viena papildoma oro prapučiama kaskada. Tai leido padidinti valymo efektyvumą mažiausiai 20 % lyginant su ankstesne sistema. Be to,  tinkamai sureguliavus kitus kombaino parametrus, valymo efektyvumas gali būti padidintas net iki 40 %.

Efektyvesnių kombainų poreikis nuolat kyla - gamintojai ieško sprendimų

Kurį laiką šios sistemos su priešsiečiu pilnai užteko, bet ūkininkai kasmet augina vis gausesnius derlius, todėl išaugo dar efektyvesnių kombainų poreikis. Gamintojai nerado naujo būdo, kaip sukonstruoti dar efektyvesnę sistemą, tad nuspręndė, kad pati sietų sistema jau yra pakankamai efektyvi.  Nepaisant to buvo bandymų tobulinti jau esamą sistemą, buvo keičiami patys sietai, bet ženklaus efekto tai nedavė. Todėl gamyklos pradėjo tobulinti kratomąją lentą. Vieni gamintojai vietoj jos sumontavo sraigutes, kiti liko prie kratomosios lentos. Manau, kad patobulinta kratomoji lenta duoda daug didesnį efektą nei sraigutės, nes pati kratomoji lenta, priešingai nei sraigutės, ne sumaišo visa masę, kuri pakliūna ant sietų, bet ją susluoksniuoja. Jau per pirmą oro prapučiamą kaskadą didžioji dalis priemaišų yra išpučiamos iš kombaino, tai ženkliai padidindama valymo efektyvumą.

NEW HOLLAND sprendimai efektyvesniam grūdų valymui kuliant

2007 metais New Holland kompanija į kombainus pradėjo montuoti unikalią ir net šiai dienai analogų neturinčią „Opti clean“ technologiją. Esant tam pačiam sietų plotui, ji dar 20 % padidino kombaino valytuvo efektyvumą. Ankstesnės sistemos veikimo principas buvo toks: kratomoji lenta juda kartu su priešsiečiu ir viršutiniu sietu, o  apatinis sietas juda priešinga kryptimi. „Opti clean“ technologija pakėlė kratomąją lentą, kuri jau pirminio valymo stadijoje padidino ventiliatoriaus tiekiamo vėjo kiekį ir pakeitė sietų švytavimą. Dabar kratomoji lenta juda kartu su apatiniu sietu, priešinga kryptimi priešsiečiui ir viršutiniam sietui. Dėl efektyvesnės konstrukcijos nukulta masė ilgiau išlieka ore „nesvarumo būsenoje“, kur ventiliatoriaus sukurtas oro srautas efektyviausiai nupučia nuo grūdų pelus, šiaudgalius ir kitas priemaišas.  Šis sprendimas ne tik 20 % padidino valymo efektyvumą, bet ir ženkliai sumažino kombaino vibracijas.

Dar vienas labai svarbus patobulinimas – tai sietų išlyginimo sistema. New Holland CR (rotoriniuose) kombainuose sietų išlyginimo sistema yra įrengta standartiškai, o CX  (kratikliniuose) modeliuose yra pasirenkama. Sietų išlyginimo sistema veikia taip, kad kratomoji lenta, priešsietis, viršutinis ir apatinis sietai bei ventiliatorius šlaituose visada išlaiko horizontalią padėtį (iki 17 %). Daug ūkininkų yra pasisakę, kad pas mus lygūs laukai ir sietų išlyginimo sistema praktiškai nėra reikalinga, bet aš su tuo nesutinku. Net ir menkiausias nelygumas tiesiogiai veikia valytuvą. Įsivaizduokite beveik lygų lauką, pasvyrimas visai nežymus, bet ant sietų masės sluoksnis (nuo kairės iki dešinės pusės) skiriasi tik apie vieną centimetrą.  Tai reiškia, kad vienoje pusėje bus perteklinis vėjo prapūtimas, kitoje pusėje – nepakankamas. Išvada tokia, kad vien dėl to, jog kombainas neturi sietų išlyginimo sistemos, būsite patyrę didesnius grūdų nuostolius: vienoje pusėje buvo mažiau masės ir ventiliatorius išpūtė grūdus lauk ir į bunkerį pateko daugiau šiukšlių, nes kitoje pusėje buvo per daug masės ir valytuvas nespėjo jos išvalyti. Paminėsiu įdomų faktą, Prancūzijoje visi, tiek CX, tiek CR serijos New Holland kombainai turi sietų išlyginimo sistemas, neatsižvelgiant ar dirbama lygumose, ar kalnuotose vietovėse. Sistema naudojama vien todėl, kad su ja dirbama daug efektyviau maksimaliai išvengiant nuostolių.

New Holland kompanija technologinio progreso nesustabdė. Siekiant dar labiau padidinti valytuvo efektyvumą, pridėtos ir pagalbinės sistemos, tokios kaip „Opti fan“ kintamas ventiliatoriaus greitis, kuris priklauso nuo reljefo. Važiuojant lygiu lauku, ventiliatorius dirba nustatytu rėžimu. Kai kylate į kalną, ventiliatoriaus apsukos automatiškai sumažėja, kad neišpūstumėte grūdų pro kombaino galą. O kai leidžiatės nuo kalno, ventiliatoriaus greitis padidėja, kad papildomai neapkrautumėt valymo sistemos ir šiukšlės nepapultų į bunkerį. Ši sistema yra CX ir CR New Holland kombainų standartinėje komplektacijoje.

Šių metų naujiena – sietų slėgio davikliai. Jie matuoja masės kiekį ant sietų ir pagal tai automatiškai reguliuoja kombainą. Ši sistema gali būti papildomai įranga CR kombainams, kurie turi pilną kombaino automatinę valdymo sistemą ,,IntelliSense“.

Reikia paminėti dar vieną svarbų momentą – tai tolygus masės paskirstymas ant sietų. Kratikliniai kombainai, kurių kūlimo būgnas yra skersai kombaino, dirbant per visą pjaunamosios plotį, masę paskirsto daug maž tolygiai. Tačiau su rotoriniais kombainais tam reikalingi papildomi sprendimai. Tolygus masės paskirstymas ant sietų yra viena iš priežasčių, kodėl New Holland kombainuose montuojami du rotoriai. Du rotoriai sukasi priešingomis kryptimis ir dėl išcentrinės jėgos masė nuolatos tolygiai paskirstoma ant valytuvo. Taigi matome, kad šis dviejų rotorinių kombainų sprendimas, užtikrindamas tolygų masės paskirstymą ant valytuvo, padarė jį pranašesnį.

Naujausias 3 sietų, 3 kaskadų valytuvas New Holland CX6 serijos kombaine
su papildoma oru apipučiama kaskada kratomojoje lentoje.

Savaime išsilyginantis valytuvas, standartinė komplektacija New Holland
rotoriniuose kombainuose.

Moderni perkūlimo sistema - neatsiejama efektyvaus grūdų valymo dalis

Nors ir gali atrodyti kitaip, valytuvo efektyvumui ne ką mažiau svarbi yra perkūlimo sistema. Įsivaizduokite tradicinę perkūlimo sistemą, kur masė antrą kartą grįžta ant kūlimo būgno. Kūlimo būgnas antrą kartą perkulia grūdus ir visa masė (grūdai + pelai) vėl krenta ant valytuvo, juos išvalyti reikia iš naujo. Tokia sistema papildomai apkraunant kūlimo būgną ir valytuvą, gauname daug daugiau suskaldytų grūdų. New Holland „RotoThresh“ perkūlimo sistema yra kiek kitokia. Visa masė perkuliama specialiose kultuvėse ir grąžinama ant kratomosios lentos. Gamintojas parinko ir tam specialią vietą, masė paduodama iš abiejų kombaino šonų toje vietoje, kur jau veikia ventiliatoriaus oro srovė. Tai reiškia, kad grūdai patekę ant valytuvo jau yra išvalyti ir valytuvas nėra apkraunamas papildomai, kaip tradicinėse perkūlimo sistemose. „RotoThresh“ sistema yra montuojama tiek CR, tiek ir CX kombainų modeliuose iš abiejų kombainų pusių, kaip standartinė komplektacija.

Šiuo straipsniu turėjau tikslą paaiškinti, kodėl negalima tiesiogiai lyginti tik sietų plotą, kad būtina lyginti ir bendras kombainų sistemas. Pateiksiu palyginimą. Lyginsime New Holland TF 78 kombainą ir New Holland naujausią rotorinį kombainą. Abiejų kombainų sietų plotas yra lygus 6,5 m2. Aišku skiriasi ir kombainų galingumai. Bet dabar palyginkime tik sietų plotą. TF 78 kombainas turi tradicinę sietų sistemą ir priešsietį, o naujausias CR kombainas turi visas sistemas, apie kurias kalbėjome ankščiau. Naujausias CR valytuvas kokybiškai gali išvalyti iki 150 t/h, kai TF78 – tik iki 25 t/h., nors sietų plotai visiškai lygūs.

TF 78 kombainas turi tradicinę sietų sistemą ir priešsietį. TF78 valytuvas kokybiškai gali išvalyti iki 25 t/h.
CR kombainas turi visas paminėtas sistemas. CR valytuvas kokybiškai gali išvalyti iki 150 t/h.
Straipsnio autorius:
NEW HOLLAND vadybininkas
Virginijus Novošinskas
TEL. +370 37 405 492
MOB.  +370 612 55978
EL.PAŠTAS v.novosinskas@lytagra.lt