2019-08-07

Šilti grūdai palankiausi kenkėjams veistis - sprendžiame problemą

Šilti grūdai palankiausi kenkėjams veistis - sprendžiame problemą

Palankiomis sąlygomis nuimtas derlius – tik dalis atlikto darbo. Sausi grūdai sandėliuose – nereiškia, kad grūdus galima pamiršti iki kada ateis laikas juos parduoti. Neataušinus grūdų ir atvėsus aplinkos orui viršutiniame grūdų sluoksnyje gali greitai susidaryti kondensatas – grūdai sudrėks ir susidarys palankios sąlygos kenkėjų populiacijai augti. 

Sprendimas grūdų kokybei išlaikyti

Viena pagrindinių priemonių išsaugoti sandėliuojamų grūdų kokybę yra jų ataušinimas ventiliuojant. Ventiliuoti grūdus reikia kuo greičiau. Tai daroma nieko nelaukiant, kai tik nukrenta oro temperatūra, o santykinis drėgnumas išlieka nedidelis. Ventiliavimui tinka naktis ar paryčiai, kuomet oras atvėsta. Ventiliuoti, kai supiltų į sandėlį grūdų ir lauko temperatūra yra panaši, nėra prasmės. Tačiau jei naktį nukrenta iki 10-15oC, yra pats metas šiltus grūdus ataušinti ventiliuojant. Ataušinkite grūdus iki 15–20oC temperatūros. Ventiliuoti reikia tol, kol grūdai atvės iki minėtos temperatūros. Esant tokiai temperatūrai kenkėjų dauginimasis sulėtėja. Žiemą ketinamus laikyti grūdus atvėsinkite iki 0–5 oC temperatūros. Tai galima padaryti rudenį atvėsus orams. Tokioje temperatūroje vabalai nesivysto, o kai kurie netgi žūva. Atvėsinti geriausia ventiliuojant grūdus naktimis, kada pasirodo pirmosios šalnos. Ideali oro temperatūra – žemesnė nei 5 - 0 oC.

Pastebima, kad dar daug grūdų saugoma neventiliuojamose patalpose, kuriose neįmanoma kontroliuoti temperatūros. Dėl to ne visiems ūkininkams pavyksta išsaugoti aukščiausią grūdų kokybę. Taigi verta pasvarstyti apie ventiliacijos sistemos naudą ir galbūt tokią sistemą įsirengti. Ventiliacija yra minimali priemonė tinkamam grūdų sandėliavimui užtikrinti. 

„Kaip rodo patirtis, kenkėjų grūduose mažai kam pavyksta išvengti, o pagrindinė priežastis jiems atsirasti yra ta, kad grūdai neataušinami. Pasitaiko, kad netgi turintieji visas priemones kontroliuoti temperatūrą ir ventiliuoti grūdus jomis nepasinaudoja. Taip bandoma sutaupyti elektros energijos, ypač jei ketinama greičiau parduoti grūdus. Vis dėlto, vabalų naikinimui skirtos išlaidos yra gerokai didesnės nei grūdų ventiliavimo.“ – patirtimi dalinasi Bernatonių ŽŪB vadovas Vilius Viskontas.

Grūdus apnikus kenkėjams, kyla nemažai problemų. Dalį kenkėjų galima išnaikinti valymo mašinomis, tačiau jei vabalas įlindęs į grūdą, jį sunaikinti galima tik aukštesnėje temperatūroje, džiovykloje. Taigi laiku atvėsinus grūdus nesudarysite sąlygų kenkėjams vystytis. Vėsinant derlių būsite ramūs, kad saugomų grūdų kokybė išliks aukšta.

Aktyvus grūdų vėdinimas

Ventiliavimui gali būti naudojama vamzdinė, bunkerinė ir grindinė įranga. Grindinė įranga gali būti stacionari ir pernešama, vamzdinė – vertikali ir teleskopinė. Priklausomai nuo grūdų drėgnio, į grūdų masę paduodamas tam tikras oro kiekis.  

Grūdų drėgmę galite stebėti „Superpro“ (Danija) nešiojamu grūdų drėgmės matuokliu su malūnėliu. Šis drėgmės matuoklis yra naujos kartos skaitmeninis drėgmės matavimo prietaisas, kuris teikia pastovius duomenis. Grūdai yra sumalami ir suspaudžiami vienu metu. Skaitmeninis dviejų eilių ekranas parodo iki vienos dešimtosios tikslumą;

Ortakiai – Vokietijos gamintojo „Schmelzer“ sistema susidedanti iš perforuotų ir banguotų ortakių. Pusapvaliai ortakiai turi didelį oro praleidžiamąjį plotą, todėl jie labai tinka džiovinti ir ventiliuoti įvairių rūšių grūdus. Ortakiai gaminami visiškai perforuoti. Su šiais ortakiais siūlomi įvairūs sujungimai, šakotuvai, kurių pagalba praplečiami pastatymo variantai.

Visų džiovinimo bei ventiliavimo sistemų efektyvumas priklauso nuo ventiliatorių. Vokietijos firma „Schmelzer“ gamina mobilius (serija – AIR-JET) ir stacionarius (serija – ASAJg) ventiliatorius, turinčius aukštus naudingumo koeficientus. Tai svarbus faktorius renkantis ventiliatorius, nes našus ventiliatorius leidžia sutaupyti pinigus už elektros energijos sunaudojimą.

Grūdų ventiliavimo ietis „Airwhisper“ ir „Airlance“. Tai židinių likvidatorius, kuris neleidžia grūdams sugesti. Lietuvoje šie įrengimai plačiai taikomi kaip grūdų ventiliavimo sistema. Vokiečių gamintojas „Schmelzer“siūlo du įrengimų variantus. „Airwhisper“ skirtas ventiliuoti mažus  grūdų kiekius, tai vienfazis, variklio galia - 150 W, paduodamo oro našumas - 250 m3/val., sveria tik 13 kg. „Airlance“ tai galingesnis įrenginys su 1,5 kW elektros varikliu, įpučiamo / ištraukiamo oro kiekis net  2500 m3/val. Įrenginys yra pilnai cinkuotas, turi du darbo režimus: orą gali įpūsti arba ištraukti.

DAUGIAU GRŪDŲ VENTILIAVIMO TECHNIKOS

Grūdų sandėliavimo įrangos grupės vadovas
SAULIUS STANČIAUSKAS
TEL. +370 37 405 494
MOB. +370 611 13623
EL.PAŠTAS s.stanciauskas@lytagra.lt